Szakemberből vezető
Szakemberből vezető lettél?
Vezetőként kevesebb jelentősége van a szaktudásnak és nagyobb szerepe a vezetői készségeknek. Már nem végezheted csak a szakmai munkádat! Döntéseket kell hoznod, embereket ellenőrizned és irányítanod.
A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott?
Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.
Tematika:
- Új szerep, új feladatok és kihívások, amiket a pozícióváltás jelent.
- Szakemberből vezető – hogyan megy ez? A vezetői szerep felismerése és megélése.
- Csináljam vagy csináltassam? Mit kezdjek a szakmai tudásommal?
- Saját erősségeim, amelyekre támaszkodhatok a vezetői munkában.
- A vezető, mint példakép és motivátor.
- Megfelelő kommunikáció: visszajelzés, dicséret, kritika, elvárások megfogalmazása, feladatok kiosztása.
A képzés időtartama: 2 nap
A program díja: 190 000,- Ft + Áfa/fő
Amikor szakemberként sikeresen elértél egy bizonyos szintet, előfordulhat, hogy vezetői szerepkörbe lépsz át. Azonban a vezetés nem egyszerűen a szaktudás átalakítása; ez egy új identitás kialakítását igényli, ahol már nem csak a saját teljesítményedért, hanem egy csapat fejlődéséért is felelsz.
Miért fontos, hogy szakemberből vezetővé válva képezd magad?
-
Az új szerep kihívásai
Szakemberként te valószínűleg a saját szakterületeden vagy otthon, ahol alapos ismeretekkel rendelkezel, és könnyen megoldod a felmerülő problémákat. Vezetőként azonban már nem csak a technikai tudásodra lesz szükséged. Egy csapat irányítása, a stratégiai gondolkodás, a hatékony kommunikáció, és az érzelmi intelligencia is nélkülözhetetlenné válik. Ezeken a területekben még valószínűleg nincs elég tapasztalatod.
-
A vezetői készségek fejlesztése
A vezetői készségek nem velünk születnek, hanem tanulhatóak és fejleszthetőek. Például a konfliktuskezelés, a döntéshozatal, a motivációs technikák, és a munkatársak felhatalmazása mind olyan készségek, amelyeket egy új vezetőnek el kell sajátítania. Ezek a készségek hosszú távon meghatározhatják a csapatod hatékonyságát és a vállalat sikerét. Az önképzés segít abban, hogy szakemberből vezetőként magabiztosabbá válj ezeken a területeken.
-
A példamutatás fontossága
Egy jó vezető nem csak irányít, hanem példát is mutat. Ha folyamatosan fejleszted magad, az inspirálhatja a csapatodat is arra, hogy ők is törekedjenek a fejlődésre. Ez pozitív légkört teremt, ahol az emberek nyitottabbá válnak az új ötletekre és megoldásokra és hosszú távon növeli a csapat elkötelezettségét és teljesítményét
Ajánlás: Maradj kapcsolatban a szakmai világoddal, és rendszeresen tartsd naprakészen a tudásodat. Ez segít abban, hogy hiteles maradj a csapatod előtt, miközben vezetőként is elismert leszel.
Összegzés
A szakemberből vezetővé válás izgalmas lehetőségeket rejt. A siker kulcsa abban rejlik, hogy megtaláld a saját egyedi vezetői stílusodat, miközben megőrzöd szakmai hitelességedet és fejleszted az érzelmi intelligenciádat.
Ne félj hibázni és tanulni a tapasztalatokból – a jó vezetők folyamatosan fejlődnek, és mindig nyitottak az új ismeretekre. Ahogy haladsz ezen az úton, fontos, hogy ne csak vezető legyél, hanem példakép és mentor is a csapatod számára.
Így válhatsz hiteles és sikeres vezetővé – olyanná, aki nemcsak szakmailag, hanem emberileg is inspirál másokat.
Ha kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot az alábbi elérhetőségek bármelyikén:
Földváry Beáta
Telefon: + 36 30 552 1734
E-mail:
Ez nem az a téma, amit kerestél? Nézd meg az alábbi vezetői programjainkat is, vagy írj nekünk, és személyre szabott programot állítunk össze.
Időpont: 2025. január 22-23.
Érdekel ez a képzés? Írj nekünk és a te igényeidre szabva – csoportos, nyílt vagy egyéni fejlesztésként- megvalósítjuk!
Hasznos és érdekes blog bejegyzések vezetőképzés témakörében
Click here to add your own text