A vezetővé való előléptetés – felkészülés nélkül – nem feltétlenül tesz boldoggá

A frissen kinevezett vezetők gyakran csak rövid felkészülési időt kapnak a szerepváltásra. Pedig a munkatársból, szakemberből menedzserré válás időszaka egy karrier egyik legfontosabb és legnehezebb szakasza.

Emlékszem, amikor vezető lettem, – ami szinte egyik napról a másikra történt – nekem is sok álmatlan éjszakám volt. Próbáltam beosztani az időmet, figyelni a fontos dolgokra, de elborítottak a mások által generált problémák és csak a nap végén jutottam el a saját feladataimhoz. Szerencsére egy kiváló coach támogatott a szerepváltásban.

Akik egy csapatért felelősek és egy szervezeti egység vagy egy egész részleg irányítását várják el tőlük, új kihívásokkal szembesülnek. A legtöbbjüket azonban a mélyvízbe dobják.

Egy német felmérés (Stepstone) szerint csak kevés leendő vezető kap lehetőséget arra, hogy előre felkészüljön új, felelősségteljes szerepére. Ezért nem is csoda, hogy ez a nagy előrelépés nem csak örömet, de nehézséget is okoz.

A kinevezett vezetők több mint egyharmada csak az előléptetésük után vagy akár egy évvel később kap megfelelő képzést. És minden harmadik vezető (35%) soha nem részesül vezetői képzésben. Ez derül ki a Stepstone tanulmányából, amelyben mintegy 3500 szakembert és 1500 vezetőt kérdeztek meg.

A jövő vezetője WIFI felmérésben résztvevő magyar középvezetők többsége is kiemelte a képzés és előzetes felkészítés szükségességét és fontosságát.

Hogyan érdemes elkezdeni?

Az első lépés a szerep tisztázása, a pozícióba való belehelyezkedés. Annak megtapasztalása, hogy hogyan érzi magát a kinevezett vezető ebben az új helyzetben és mi az, ami leginkább kihívást jelent számára.

Hangsúlyos, hogy ebben a megváltozott helyzetben mi az, amit a vezetőnek kell megcsinálni és mi az, amit a beosztottaknak kell elvégezni. Gyakori ugyanis, hogy a szakember beállítottság miatt a friss vezetők maguknál tartják a feladatokat, mintha nekik lenne delegálva, pedig a vezetőnek kellene delegálnia.

A fókusz azon van, hogy hol van itt a vezetőnek a szerepe, mi az, amit neki kell végrehajtania és mi az, amit delegálnia kell, annak érdekében, hogy hatékonyabban működjön a csapat.

Az önismeret és a meglévő képességek számbavétele is egy lépés a vezetővé válásban. Annak mérlegelése, hogy hogyan tudok hatni a csapatomra, motiválni, hogyan támaszkodhatnak rám és én hogyan támaszkodhatok én a csapatom egyes tagjaira.

Nagy témakör a vezetői kommunikáció, az elvárások megfogalmazása, a döntések közlése, a visszajelzés adása és az értékelések.

A legjobb az, ha az új vezetőnek lehetősége van a tipikus vezetői szerepeket kipróbálni. Szimulált helyzetekben gyakorolni egy nehéz helyzetet, mint pl. egy feladatkiadás vagy keményebb visszajelzés. Ez lehet egy vállalaton belüli csoportos tréning vagy akár egy nyílt képzés is, mely nem csak a pozícióváltás nehézségeire ad lehetséges megoldásokat, hanem magát a felelősséggel járó jelenséget is segít jobban megélni.

Mi van, ha „nem jön be” az új szerep?

Az is előfordulhat, hogy karrierlépés után jön rá az kiszemelt munkatárs, hogy nem szereti az új vezetői szerepét. Feszültséget és stresszt okoz számára mások irányítása. A Stepstone felmérése szerint szinte minden negyedik vezető (27 százalék) legszívesebben visszafordítaná a hierarchiában való előléptetését.

Azonban csak a legritkább esetben történik meg a vezetőből beosztottá való visszalépés. Ez nem is nagy csoda, hiszen ennek az anyagiak mellett elsősorban az az oka, hogy a karrierben előre lépők attól tartanak, ezután veszítenek presztízsükből a vállalatnál.

A vezetői szerep nem mindenki számára álommeló. Egyelőre kevés cégnél van hagyománya annak, hogy a kinevezett vezetők szakemberként visszatérhetnek a munkába. Emiatt a cég által kiszemelt vezető jelöltek esetleg nem mernek belevágni ebbe a szakmai kalandba, mert mi lesz, ha nem állják meg a helyüket.

HR generalista ismerősöm mesélte, hogy amikor megüresedett náluk a HR vezetői szék, felmerült, hogy ő tölti be a szerepet. „Szeretem a munkakörömet, és jó, hogy nem kell másokat irányítanom. Évek óta itt dolgozom és még nem vagyok vezető. Valószínűleg nem is fogadnának el.  Én meg nem akarok ezzel küzdeni.” – mondta. Valószínűleg igaza van, hiszen ő ismeri legjobban a saját helyzetét.

A legjobb teljesítmény mindig akkor érhető el, ha a munka és az ember ideálisan illeszkedik egymáshoz. Ezért is fontos a felkészülés a vezetői kinevezésre.

Ha szeretnéd fejleszteni saját magadat vagy kollégáidat, és így hatékonyabbá és eredményesebbé válni, kattints ide!
Teljes tréningkínálatunkat itt találod.

Frissen kinevezett vezetőknek ajánljuk Vezetői készségfejlesztés képzésünket!

Rutinos vezető vagy? Akkor ajánljuk Vezetői eszköztár bővítése – NewLeadership programunkat!

További érdekes blogposztokért kattints ide!